امضای تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 | تاریخ ارسال: 1398/9/13 | 

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۲۶ | 

این تفاهم نامه بین سید احمدی معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در برج علم و فناوری دانشگاه به امضا رسید.
ایجاد بسترهمکاری مشترک بین مراکز نوآوری، رشد و فناوری دو دانشگاه برای بهره‌مندی واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان دو دانشگاه از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، هم افزایی و شتاب دهی دو دانشگاه  در تولید و تجاری سازی فراورده‌های محصولات و تجهیزات فناورانه، برقراری دوره‌های  علمی و فناورانه به صورت متقابل در دو دانشگاه، همکاری تحقیقاتی و فناوری اساتید دو دانشگاه به صورت پاره وقت و متقابل از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
همچنین در دیگر بندهای این تفاهم نامه آمده است: مشارکت و سرمایه‌گذاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  فعال سازی دفتر همکاری اختصاص داده شده به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیمارستان شهید لبافی نژاد، ‌  ایجاد دفاتر مشابه در سایر بیمارستان‌های منتخب تخصصی و عضویت اعضای هیات علمی دو دانشگاه  در شورای فناوری، مراکز رشد، نوآوری و شورای علمی مرکز تحقیقاتی مرتبط به منظور مسئله یابی و ارائه راه حل در این تفاهم نامه قید شده است.

طرح های  عصای ارگونومیک با قابلیت جذب ضربه، ونتیلاتور اورژانسی، ماسک شفاف شخصی سازی شده، دستگاه ضدعفونی کننده UV، ژل آنتی ویروس و آنتی باکتریال، شیلد پزشکی، تب سنج لیزری مادون قرمز، پمپ تزریق آنژیوگرافی، کیت تشخیص بیماری کرونا، تولید ماسک سوپاپدار یا فناور نانو، دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی، اسپری ضدعفونی کننده دست و سطوح، فوم ضدعفونی کننده دست، پایاش هوشمند از راه دور موتورخانه و دستگاه ازن ژنراتور ویژه ضدعفونی هوا از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقابله با ویروس کرونا بود که در این نمایشگاه ارائه شدند.

اظهارات مسئولین در حاشیه عقد این تفاهم نامه:
 
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
شرکت‌های دانش‌بنیان سبب پیشرفت کشور در مبارزه با کرونا شدند

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه دلیل پیشرفت کشور در مبارزه به کرونا، ‌رشد شرکت‌های دانش بنیان بود، گفت:‌ ساخت کیت‌های تشخیصی، موادضدعفونی کننده و دستگاه‌های تنفسی از جمله دستاوردهای این مراکز در مواجهه با کرونا بود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سیداحمدمعتمدی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و علوم پزشکی شهیدبهشتی که در برج علم و فناوری دانشگاه برگزار شد، افزود: چند سالی است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر سرمایه‌گذاری خوبی برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان و فناور انجام داده است تا امروز ۲۲۷ شرکت و واحد نوآور در برج علم و فناوری دانشگاه مشغول فعالیت شوند.
وی افزود:‌ یکی از اثرات فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در مبارزه با کرونا این بود که بدون اینکه سرمایه‌گذاری زیادی در این خصوص انجام شود، ۲۸ شرکت به صورت خود جوش وارد عمل شدند و محصولاتی تولید کردند که بخش مهمی از مشکلات کشور را در این زمینه حل کرد.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان، اساتید نیز برای مبارزه با کرونا وارد عمل شدند، ‌اظهار داشت: این رویه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری هایی که در مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان ها انجام شد، در بحران‌هایی مانند کرونا یا تحریم هر چند کوچک به رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور کمک کردند.
معتمدی در خصوص تفاهم نامه‌ای که منعقد شد، تصریح کرد: پیش از این همکاری‌هایی بین دو دانشگاه وجود داشت ولی با توجه به شیوع ویروس کرونا، ضروری دیدیم که برای افزایش این ارتباط در دیگر موضوع‌های پزشکی این همکاری ادامه داشته باشد.
وی درباره نحوه تجاری سازی محصولات شرکت‌های د انش بنیان در برج علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: خوشبختانه بیشتر این محصولات تجاری سازی و وارد بازار شده و ۲ تا سه شرکت نیز وارد حوزه صادرات محصولات خود به کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس شدند که بسیار ارزشمند است.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه رسیدن به دانشگاه‌های نسل سوم اولویت برنامه دانشگاه است، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف باید مهارت افزایی در بین همه دانشجویان، افزایش قراردادهای صنعتی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار دانشگاه قرار گیرد.
 
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران:
اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم شیرین‌ترین درس کرونا است

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، بازگشت و تکیه به دانش داخلی و منابع درون زا را شیرین‌ترین درس کرونا دانست و گفت: اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم و توجه بیش از پیش به خرد جمعی بسیاری از نیازهای کشور را در زمینه مقابله با ویروس کووید ۱۹ برطرف کرد.
دکتر علیرضا زالی در مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: تحقیقات و دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای مقابله با ویروس کووید ۱۹ غرور آمیز و موجب افتخار است.
وی با اشاره به زیرساخت های مستحکم علمی این دانشگاه افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عبور از فضای محدود بین رشته‌ای با رویکردی نوین در حوزه های مختلف دانشی و مهارتی در حرکت است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، همگرایی بین رشته ای را رهاورد نگاه های عمیق و اصول برجسته مدیریتی هزاره سوم از سوی مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانست و خاطرنشان کرد: پیشروترین کارگروه ها در حوزه های مختلف سلامت و مهندسی پزشکی در این دانشگاه طراحی و اجرا می شود.
زالی تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از برجسته ترین نقاط اتکا در زمینه تولید و تامین تجهیزات علوم پزشکی در کشور است.
وی افزود: چنانچه بتوانیم در ذیل تفاهم نامه ها به سمت همگرایی بیشتر علوم مهندسی و پزشکی حرکت کنیم، بخش زیادی از نیازهای حوزه سلامت کشور را تامین خواهیم کرد.
وی صرفه جویی در حوزه اعتبارات و نقطه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را در گرو تامین تجهیزات پزشکی دانست و گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با در اختیار داشتن نیروهای جوان متخصص و دانش کافی می تواند در سریع ترین زمان ممکن به نیازهای حوزه سلامت پاسخ مثبت دهد.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، بازگشت و تکیه بر دانش داخلی و منابع درون زا را شیرین ترین درس کرونا توصیف کرد و افزود: اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم و توجه بیش از پیش به خرد جمعی با نگاهی به درون بسیاری از نیازهای کشور را در زمینه مقابله با ویروس کووید ۱۹ مرتفع کرد.
زالی افزود: خیزش حماسه گونه شرکت های دانش بنیان در عرصه های  نوین و مختلف بحران کرونا نشان از اقتدار و شجاعت دانشمندان و محققان برجسته این مرز و بوم است.

به گفته وی ایجاد فرآیند همگرایی و طراحی نیازهای عرصه سلامت با دانش مهندسی صنعتی می تواند بسیار راه گشا باشد.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران حضور مهندسان در فضای واقعی درمان را ضروری دانست و تاکید کرد: بی تردید استقرار مهندسان در فیلدهای درمان و صحنه های عملیاتی سلامت همانند اتاق عمل، آزمایشگاه، بخش های تصویر برداری و سایر حوزه ها بسیار با اهمیت است.
وی فعالیت ۲۸ شرکت دانش بنیان در زمینه غربالگری، تشخیص، درمان و سرایت پذیری اجتماعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر کار ارزنده و شایته تقدیر دانست.
دکتر زالی با اشاره به تامین تجهیزات تشخیصی فرآیند غربالگری (کیت های تشخیصی) افراد مضمون، مبتلا و ردیابی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را دستاورد محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کردو خاطرنشان کرد: بی تردید ردیابی بیماران مبتلا می تواند به میزان قابل توجهی در زمینه ریشه کنی کووید ۱۹ اثرگذار باشد.
وی اعلام نتیجه آزمایش ویروس کووید ۱۹ در بازه زمانی ۵۵ دقیقه ای را از دیگر دستاوردهای مهندسان دانشگاه صنعتی امیر کبیر دانست و توضیح داد: اعلام نتیجه تست ها در کوتاه ترین زمان ممکن نیز می تواند به میزان قابل توجهی از بار انتقال بیماری بکاهد.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تجاری سازی و تولید انبوه کیت های تشخیصی را خواستار شد و گفت: باید نیازهای فعلی کشور در مقابله با ویروس کرونا در سریع ترین زمان ممکن تامین شود.
زالی با اشاره به ابعاد روانی شیوع ویروس کرونا توضیح داد: در روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور به سرعت مواد ضدعفونی کننده موثر دست و سطوح در کشور کمیاب شد که خوشبختانه با ورود بخش های مختلف به این حوزه بخش قابل توجهی از نیازها تا به امروز مرتفع  شده است.
وی تولید ضدعفونی کننده ها بر پایه غیر الکلی و طراحی هوشندانه نرم افزارهایی با هدف به حداقل رساندن حضور کارکنان در ادارات  را یکی دیگر از دستاوردهای متخصصان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کردو افزود: به حداقل رساندن چگالی و تراکم افراد در سطح ادارات و شهر می تواند به ریشه کنی کرونا کمک شایانی کند.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران طراحی ونتیلاتورهایی برای بیماران بدحال کرونایی با مشورت جراحان و متخصصان ریه را ضروری دانست و توضیح داد: ونتیلاتور ها در ساده ترین شکل ممکن می توانند تجهیزاتی علاج بخش و نجات دهنده تلقی شوند ولی تجهیزاتی که برای درمان بیماران کرونایی در فاز نهایی استفاده می شود ویژگی های پیچیده و منحصر بفردی دارند.
زالی در ادامه حجم بالای مقالات Q۱ در این دانشگاه را نشانگر اصالت تحقیقات و دانش منحصر بفرد محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کرد و از افزایش شاخص ارجاعات بین المللی این دانشگاه طی دوسال اخیر خبر داد.
دکترحسینی تودشکی مطرح کرد؛
تشریح دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر/ تهیه ۳۰ محصول برای مقابله با کرونا
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی این دانشگاه پرداخت.
دکترحسین حسینی تودشکی در مراسم نمایشگاه ۳۰ طرح و دستاورد جهت پیشگیری و تشخیص بیماری حاصل از ویروس کرونا که در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، اظهار کرد: چهار سال است که با دانشگاه علوم پزشکی خواهرخوانده هستیم و دو جشنواره مشترک فناوری برگزار کردیم.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با داشتن ۱۳ هزار دانشجو کارهای تحقیقاتی و پژوهشی خوبی در همه عرصه‌ها انجام می‌دهد. و ۱۸ دانشکده در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: در حوزه مهندسی پزشکی از ۳۰ سال قبل دانشکده داریم و فعالیت‌های دانشگاهیان در این عرصه خوب است. رتبه جهانی دانشگاه در QS، عدد ۴۴۷ است.
حسینی تودشکی ادامه داد: مرکز فناوری دانشگاه امیرکبیر در سال ۷۹ افتتاح شده است. تیم‌های فعالی در مراکز نوآوری وجود دارند. تعداد ۲۲۷ واحد فناور، ۵ مرکز نوآوری، ۴ شتاب‌دهنده و ۱۰ r&d در دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعالیت می‌کند‌.

دیوار بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه های وزارت علوم برداشته شود
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با انجام نشست‌ها و فعالیت‌های دسته‌جمعی می‌توان دیوار بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های وزارت علوم را برداشت تا برنامه‌های مشترک افزایش یابد.
دکترحسین وطن پور روز در مراسم بازدید علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از طرح ها و دستاوردهای کرونایی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در برج فناوری اظهار داشت: پزشکان ما در دانشگاه های مهندسی و نیز استادان فنی و مهندسی در دانشگاه های علوم پزشکی باید حضور مستمر پیدا کنند.
وی تاکید کرد: به‌رغم اختلاف سلیقه ها بین استادان، با یک همت والا باید این کار محقق شود که همکاری و همراهی روسای دانشگاه ها در تحقق این هدف مهم، نقش اساسی خواهد داشت.
وطن پور افزود: در تلاش هستیم همکاری بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یک الگو در کشور توسعه پیدا کند. همچنین تلاش می کنیم دانشگاه های فنی و پزشکی را به صورت متناظر در کنار هم قرار دهیم.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت بیان داشت: همت ما بر این است که صندوق مشترک، شرکت دانش بنیان مشترک، پروژه مشترک و فعالیت های مشترک را حمایت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ارتباط مراکز نوآوری با دانشکده‌ها بسیار خوب است و واحدهای فناور در این مجموعه‌ها فعال هستند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: شرکت‌های این دانشگاه در راستای مقابله با کرونا خوب عمل کردند. یکی از شرکت‌ها اسپری و فوم ضدعفونی کننده با قابلیت افزایش ۳ برابری تولید دارد. همچنین دستگاه «پالس اکسیمتر انگشتی» توسط دانشگاهیان امیرکبیر برای مقابله با کرونا ساخته شده است.
حسینی تودشکی ادامه داد: برخی از شرکت‌های مرتبط با کرونای دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت غیرمستقیم خدمات‌رسانی داشتند.

عکس هایی از این مراسم در ادامه:CAPTCHA
دفعات مشاهده: 513 بار   |   دفعات چاپ: 94 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر