در یکی از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ محلول ضد عفونی کننده آنتی باکتری و آنتی ویروس تولید و به بازار رسید

 | تاریخ ارسال: 1399/1/23 | 

یکی از شرکت دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تولید کننده محصولات تجهیزات پزشکی دارویی، مواد ضد عفونی کننده آنتی ویروس و آنتی باکتری را با فناوری نانو تولید و به بازار عرضه کرده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکترسهیلا سلحشور کردستانی مدیر عامل شرکت کیتوتک در خصوص مواد ضد عفونی کننده شرکت خود عنوان کرد: کیتوتک یک موسسه تحقیقاتی است که بر روی بیوپلیمرهای طبیعی و کاربرد پزشکی آنها مطالعه، تاسیس شده است.
وی افزود: این واحد تولیدی خط تولید مواد ضدعفونی ابزار و سطوح، ضد عفونی دست، فوم های بهداشتی ترمیم زخم و بند آورنده خونریزی متمرکز است و از سال ۸۶ با کاربردهای متفاوت و تحت نام تجاری «سیلوسپت» و بر پایه تکنولوژی نانو راه اندازی شد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نقره از دیرباز به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده استفاده می شده، بیان کرد: محلول های ضد عفونی کننده سیلوسپت، تکنولوژی جدیدی از محلول های ضدعفونی کننده غیرالکلی با استفاده از نانو کلوئید نقره هستند که با از بین بردن طیف وسیعی از پاتوژنهای بیماری زا (باکتر یها، ویروسها و قارچها) از انتشار و گسترش انواع بیماریهای عفونی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی افزود: فعالیت ضدمیکروبی محصولات سیلوسپت طی مطالعات دقیق در آزمایشگاه های مرجع و مطالعات بالینی مطابق با استانداردهای بین المللی، اثبات شده است.
وی خاطر نشان کرد: نقره قدرت کشندگی حتی بسیاری از ویروس ها و قارچ ها را در کنار باکتری ها دارد از این رو بعد از تولید نانو ذرات نقره و اخذ مجوز از ستاد توسعه فناوری نانو شروع به تولید محصولات ضد عفونی کننده و فوم ها بر پایه نقره شدیم.
دکتر سلحشورکردستانی با بیان اینکه این محصولات اکنون در بازار موجود هستند، ادامه داد: این محصولات فاقد سمیت سیستمیک و سلولی، تحریک زایی و سمیت حاد استنشاقی هستند و همچنین براساس نتایج تست تعیین میزان دوز غلظت ماده موثره آنها در محدوده کاملا ایمن گزارش شده است.
وی افزود: ماده اصلی در محصولات سیلوسپت، نانوذرات نقره بوده که فعالیت ضد میکروبی آن چند صد برابر فلز نقره درحالت عادی است.